Sposób wykonania
Udka z kurczaka umieścić w garnku. Dodać 1 łodygę selera naciowego, 1 marchewkę, pietruszkę, 1 cebulę, 1 liść laurowy. Wlać 1 i 1/2 litra wody i ugotować delikatny bulion. Gotować do miękkości mięsa. Pod koniec gotowania dodać 1 łyżeczkę soli.
Bulion odcedzić i odstawić na bok. Mięso odstawić do przestudzenia, a następnie zdjąć skórę, wyjąć kości i pokroić, marchewki pokroić na grubsze plasterki. Pozostałe warzywa z gotowania bulionu wyrzucić.
Selera naciowego pokroić na plasterki grubości ok. 1 cm, paprykę oczyścić i pokroić w niedużej wielkości paski, cebulę pokroić w kostkę, a czosnek przecisnąć przez praskę i odstawić wszystko na bok.
Kiełbasę pokroić na plasterki, podsmażyć na patelni i odstawić na bok.
Do dużego garnka z grubym dnem wlać olej. Garnek postawić na średnim ogniu i mocno rozgrzać. Aby sprawdzić czy jest odpowiedni rozgrzany należy wsypać odrobinę mąki. Jeżeli zacznie się pienić można zacząć działać.
Garnek zdjąć z ognia, wsypać mąkę i energicznie wymieszać z olejem za pomocą drewnianej łyżki. Ogień zmniejszyć na minimalny, postawić garnek i cały czas mieszając, gotować mąkę z olejem (na początku dosyć mocno się pieni).
Mieszając cały czas po dnie łyżką lub rózgą, aby mąka się nie przypaliła, przygotować bardzo ciemną zasmażkę. Trwa to ok. 30 min.
Kiedy zasmażka jest już gotowa do garnka wrzucić przygotowane warzywa (selera naciowego, paprykę, cebulę i czosnek), wszystko wymieszać z zasmażką i smażyć na delikatnym ogniu ok. 8 min. mieszając.
Następnie do garnka wlać ugotowany wcześnie bulion, dodać podsmażoną kiełbasę, liście laurowe, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować na średnim ogniu ok. 10 min. co jakiś czas mieszając.
Po tym czasie do garnka dodać rozdrobnione mięso z kurczaka, pokrojoną marchewkę, mieloną słodką paprykę, czosnek granulowany, oregano, tymianek, pieprz cayenne, pieprz czarny mielony, oraz doprawić do smaku solą.
Wszystko wymieszać i gotować na bardzo delikatnym ogniu co jakiś czas mieszając ok. 15-20 min.
W tym czasie ugotować ryż według przepisu na opakowaniu.
Gumbo podawać gorące na białym ryżu posypane delikatnie po wierzchu pokrojonym szczypiorkiem.