Ryż

Ryż biały jest prawie pozbawiony soli i cukru. Nie zawiera także glutenu, sięgają po niego osoby, które nie tolerują tej mieszanki białek. To bogate źródło energetycznych węglowodanów i protein. Jeśli chodzi o pierwiastki, to ryż zapewnia duże ilości magnezu, trochę mniej kwasu foliowego, selenu, tiaminy i niacyny, a także pewne ilości miedzi, cynku, żelaza oraz witaminy B6.

 

 

Typy ze względu na długość

  • Krótkoziarnisty (owalny) – ziarna mają długość ok. 5 mm i są okrągłe. Dzięki dużej ilości amylopektyny po ugotowaniu ziarna sklejają się. Ta odmiana popularna jest w Azji, gdzie przyrządza się z niego popularne tam sushi, risotto i wszelkiej maści paele. Krótkoziarnisty łatwo je się pałeczkami.
  • Średnioziarnisty ma ziarna długości ok. 6 mm. Skleja się bardziej niż długoziarnisty, dlatego nadaje się do przyrządzania risotto i ryżowych deserów.
  • Długoziarnisty jest popularny w Polsce, charakteryzuje się wąskimi ziarnami, które mierzą ok. 7 mm. Po ugotowaniu nie skleja się.

 

 

Kolory

  • Ryż biały to najbardziej popularna odmiana. Podczas procesu tzw. „polerowania” pozbawiony jest łupiny, otrębów i zarodka. Odmiana biała jest uboższa w składniki odżywcze, ale za to cechuje się dłuższym okresem przydatności, delikatnym smakiem, jest tani i ma krótki czas gotowania 10-15 min. Po otwarciu można przechowywać przez okres 1-2 lat, a zamknięty, w szczelnym opakowaniu bez dostępu powietrza, nawet do 8-10 lat.
  • Ryż brązowy (naturalny) najbogatszy w składniki odżywcze. Jest obłuszczony, ale pokrywa go warstwa otrębów, najbardziej wartościowa część każdego zboża. To bogactwo witamin z grupy B, E, tiaminy, niacyny, ryboflawiny, folianów, oraz składników mineralnych: magnez, błonnik, białko, żelazo, potas, sód, fosfor. Ma niski indeks glikemiczny zalecany dla diabetyków.
  • Ryż czerwony jest niełuskany podobny do ryżu brązowego, wyróżnia go czerwona barwa łupiny. Jest bogaty w składniki odżywcze, ma lekko orzechowy smak. Czerwona odmiana znana jest ze swoich właściwości antynowotworowych, jest lekkostrawny i ma niski indeks glikemiczny, pozwala długo być sytym.
  • Ryż czarny ma łagodny orzechowy smak. Posiada wysoką wartość odżywczą oraz dużo żelaza, ma podobne ilości błonnika, co odmiana brązowa. Obfituje w przeciwutleniacze w postaci witaminy E, zawiera żelazo, wapń, cynk, magnez, ma mniej cukru i sodu.
  • Ryż żółty przez Japończyków nazywany Mochi. Odmiana ta jest kleista i słodka, używana jako składnik wielu japońskich potraw. Stosowana jest do produkcji napojów alkoholowych.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram