Wieprzowina

Wieprzowina - jak wybierać?

Mięso wieprzowe jest bardzo zróżnicowane pod względem jakości. Koniecznie zwróćmy uwagę na kolor i zapach wieprzowiny. Kolor powinien być czerwony lub ciemnoróżowy. Jeżeli jest znacznie jaśniejszy, jest to dla nas sygnał, że mięso jest wodniste i zbyt miękkie. Mięso ciemnoróżowe pochodzi od zwierząt młodych, maksymalnie 6-miesięcznych, dobrze karmionych.

Zapach mięsa wieprzowego  powinien być on delikatny i ledwo wyczuwalny. Nieprzyjemny, nienaturalny zapach może oznaczać, że wieprzowina była źle przechowywana. W żadnym wypadku nie powinniśmy kupować takiego mięsa.

Jak przygotować?

Pieczenie – wieprzowinę warto zamarynować przed pieczeniem. Świetną, starą metodą jest blanszowanie mięsa, czyli wrzucenie go na minutę do wrzącej wody. Wtedy wszystkie pory zostaną zasklepione i zatrzymają wewnątrz soki, w których zawarte są smak i wartości odżywcze mięsa. Niektórzy przesmażają mięso, ale wtedy zamykają się pory tylko z tej strony, która ma bezpośredni kontakt z patelnią. Temperatura pieczenia wieprzowiny nie powinna być za wysoka, około 160-170 st. C. Czas pieczenia – ok. 1 godz. na 1 kg mięsa.

Smażenie – w tym przypadku większość części wieprzowiny wymaga wcześniejszego podduszenia, a następnie smażenia na tzw. ostrej (mocno rozgrzanej) patelni. Wyjątek stanowią polędwiczki i schab.

Grillowanie – rewelacyjna jest polędwiczka z grilla, ale w tym przypadku także trzeba uważać, by nie przesuszyć mięsa. Świetnie sprawdzają się też polskie klasyki – karkówka i kiełbasa wieprzowa. Po uprzednim lekkim podgotowaniu na grillu można przyrządzić także żeberka. Czas grillowania zależy od grubości kawałków mięsa.

Duszenie – to jeden z najbardziej polecanych sposobów przygotowania wieprzowiny. Z łatwością możemy kontrolować twardość mięsa (szpikulcem lub widelcem). Wieprzowina lubi charakterystyczne aromaty, można eksperymentować. Nigdy nie próbowałem duszenia wieprzowiny w folii, ale wiem, że są tacy, którzy wybierają i taką metodę.

Przetwory – wieprzowina nadaje się na pasztety, terriny i galaretki, ale kupując gotowe produkty, musimy liczyć się z tym, że faktycznie nie wiemy, jakie mięso znajduje się w środku. Warto spróbować przygotować je samodzielnie, bo nie jest to trudne.

Ważne! Wieprzowinę podajemy zawsze wypieczoną. Wyjątek to polędwiczka, która smakuje dobrze średnio wysmażona. Pamiętajmy o rozbiciu mięsa przed rozpoczęciem smażenia i nieprzepiekaniu szlachetnych części – schabu i polędwiczek. To najczęstszy błąd popełniany przy obróbce termicznej wieprzowiny. Nierozbite mięso jest twarde, a przepieczone – suche i niesmaczne.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram