Pączki z nadzieniem ajerkoniakowym

Przygotowanie 2 godziny 30 minut
Gotowanie 48 minut
Rodzaj deser
Trudność średnie

Pączki z nadzieniem ajerkoniakowym

Składniki

ciasto
500 g mąki pszennej
42 g świeżych drożdży
250 ml ciepłego mleka
40 g rozpuszczonego masła
60 g cukru + 1 łyżeczka
1 cukier waniliowy
4 żółtka jaj
2 łyżki rumu
1 łyżeczka soku z cytryny
szczypta soli
1 litr oleju do smażenia

budyń (krem) ajerkoniakowy
250 ml mleka
200 ml ajerkoniaku
1 żółtko jaja
1 budyń śmietankowy

lukier ajerkoniakowy
1 i 1/2 szklanki cukru pudru
4 łyżki ajerkoniaku
2-4 łyżeczki gorącej wody

dodatkowo
1 słoik powideł węgierkowych lub dowolnego dżemu
cukier puder

Sposób wykonania

budyń (krem) ajerkoniakowy
Przygotowania rozpocząć od ugotowania budyniu (kremu) ajerkoniakowego. Do większego kubka wlać ajerkoniak, dodać żółtko jajka, wsypać budyń i wszystko dokładnie rozmieszać.

W garnku zagotować mleko, zmniejszyć ogień do minimum, wlać mieszaninę z ajerkoniakiem i cały czas mieszając ugotować budyń.
Po zdjęciu z ognia wierzch budyniu przykryć folią spożywczą, aby nie powstał kożuch i odstawić do wystudzenia.
 
ciasto
Do ciepłego mleka wsypać łyżeczkę cukru, wkruszyć drożdże, dodać 1 łyżkę mąki, całość wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aby drożdże zaczęły pracować 10-15 min.
Do dużej miski wsypać mąkę pszenną, szczyptę soli, cukier i cukier waniliowy. Następnie dodać żółtka, roztopione chłodne masło, rum oraz sok z cytryny. Na koniec do mąki dodać wyrośnięty rozczyn.
 
 
Całość zagnieść, aż powstanie gładkie elastyczne ciasto, trwa to dosyć długo, ale warto. Uformować zgrabną kulę, przełożyć do innej miski delikatnie wysmarowanej olejem lub zostawić w tej samej. Po wierzchu posypać delikatnie mąką, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Zwykle trwa to 1-1,5 godziny. Jeżeli ciasto zbyt mało urosło ( w tym czasie powinno przynajmniej podwoić swoją objętość) dać mu jeszcze chwilę na wyrastanie.
 
 
Wyrośnięte ciasto wyjąć na posypaną mąką stolnicę, zagnieść ciasto (ale nie zbyt mocno, aby nie pozbawić całego powietrza), uformować kulę, rozpłaszczyć ją na placek, a następnie rozwałkować lub dłońmi rozciągnąć na placek grubości 2-2,5 cm. W trakcie formowania i wałkowania nie podsypywać zbyt dużo mąki, aby ciasto w końcowym efekcie nie było zbyt twarde (mało puszyste).
Okrągłą wykrawaczką lub szklanką wykrawać kółka i układać na stolnicy lub desce oprószonej mąką. Wycięte pączki przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 20-25 min.
W garnku z szerokim dnem rozgrzać olej (nie może być zbyt gorący gdyż spali pączki z wierzchu, a w środku pozostaną surowe), olej po nagrzaniu powinien mieć 170°C, można też sprawdzić czy olej jest odpowiednio nagrzany wrzucając kawałek ciasta. Jeżeli szybko wypłynie na powierzchnię i zarumieni się w 50-60 sekund można zacząć smażyć pączki.
Pączki delikatnie wkładać do oleju, po kilka sztuk tak aby swobodnie pływały. Wkładać do oleju górą do dołu (strona na której leżały ma być u góry). Przykryć pokrywką i smażyć pod przykryciem 2-3 min. Następnie odkryć, przewrócić delikatnie pączki na drugą stronę i smażyć 2 min. na złoty kolor.
Z oleju wyjmować na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Po usmażeniu pozwolić, aby pączki nieco przestygły. W tym czasie budyń ajerkoniakowy zmiksować końcówką od blendera zwaną żyrafa na puszysty aksamitny krem.
 
lukier ajerkoniakowy
Do kubka wlać ajerkoniak i porcjami dodawać cukier puder i ucierać łyżką, dodać 2 łyżeczki gorącej wody i dalej ucierać. Jeżeli po dodaniu 2 łyżeczek gorącej wody lukier jest zbyt gęsty dodać jeszcze nieco wody, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Lukier nie może być zbyt rzadki, gdyż wtedy praktycznie cały by spłynął z powierzchni pączków.

Rękaw cukierniczy z odpowiednią końcówką do nadziewania pączków napełnić kremem ajerkoniakowym i nadziewać pączki, a następnie lukrować lukrem ajerkoniakowym.
 
 
Część pączków można napełnić marmoladą lub dowolnym dżemem, przy pomocy rękawa cukierniczego i końcówki do nadziewania pączków (drzem musi być bez kawałków owoców, aby nie zatkać końcówki), a następnie posypać cukrem pudrem.
 

Pączki z nadzieniem ajerkoniakowym

** Pączki można nadziewać przed smażeniem twardymi powidłami lub marmoladą, jednak pączki będą delikatniejsze jeżeli będą nadziewane później.
** Pączki długo pozostają mięciutkie i puszyste jeżeli są przechowywane w zakrytym pojemniku.
 ** Ciasto tych pączków jest wyjątkowo puszyste, jak pączków z cukierni, jednak dłużej pozostaje puszyste. Na trzeci dzień po smażeniu jest nadal miękkie i puszyste choć nie, aż tak jak pierwszego dnia.

Pączki z nadzieniem ajerkoniakowym

Przygotowanie 2 godziny 30 minut
Gotowanie 48 minut
Rodzaj deser
Trudność średnie
Ilość porcji 18 sztuk

Składniki

ciasto

 • 500 g mąki pszennej
 • 42 g świeżych drożdży
 • 250 ml ciepłego mleka
 • 40 g rozpuszczonego masła
 • 60 g cukru + 1 łyżeczka
 • 1 cukier waniliowy
 • 4 żółtka jaj
 • 2 łyżki rumu
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • szczypta soli
 • 1 litr oleju do smażenia

budyń (krem) ajerkoniakowy

 • 250 ml mleka
 • 200 ml ajerkoniaku
 • 1 żółtko jajka
 • 1 budyń śmietankowy

lukier ajerkoniakowy

 • 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
 • 4 łyżki ajerkoniaku
 • 2-4 łyżeczki gorącej wody

dodatkowo

 • 1 słoik powideł węgierkowych lub dowolnego dżemu
 • cukier puder

Instrukcje wykonania

budyń (krem) ajerkoniakowy

 • Przygotowania rozpocząć od ugotowania budyniu (kremu) ajerkoniakowego. Do większego kubka wlać ajerkoniak, dodać żółtko jajka, wsypać budyń i wszystko dokładnie rozmieszać.
  W garnku zagotować mleko, zmniejszyć ogień do minimum, wlać mieszaninę z ajerkoniakiem i cały czas mieszając ugotować budyń.
 • Po zdjęciu z ognia wierzch budyniu przykryć folią spożywczą, aby nie powstał kożuch i odstawić do wystudzenia.

ciasto

 • Do ciepłego mleka wsypać łyżeczkę cukru, wkruszyć drożdże, dodać 1 łyżkę mąki, całość wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aby drożdże zaczęły pracować 10-15 min.
 • Do dużej miski wsypać mąkę pszenną, szczyptę soli, cukier i cukier waniliowy. Następnie dodać żółtka, roztopione chłodne masło, rum oraz sok z cytryny. Na koniec do mąki dodać wyrośnięty rozczyn.
 • Całość zagnieść, aż powstanie gładkie elastyczne ciasto, trwa to dosyć długo, ale warto. Uformować zgrabną kulę, przełożyć do innej miski delikatnie wysmarowanej olejem lub zostawić w tej samej. Po wierzchu posypać delikatnie mąką, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Zwykle trwa to 1-1,5 godziny. Jeżeli ciasto zbyt mało urosło ( w tym czasie powinno przynajmniej podwoić swoją objętość) dać mu jeszcze chwilę na wyrastanie.
 • Wyrośnięte ciasto wyjąć na posypaną mąką stolnicę, zagnieść ciasto (ale nie zbyt mocno, aby nie pozbawić całego powietrza), uformować kulę, rozpłaszczyć ją na placek, a następnie rozwałkować lub dłońmi rozciągnąć na placek grubości 2-2,5 cm. W trakcie formowania i wałkowania nie podsypywać zbyt dużo mąki, aby ciasto w końcowym efekcie nie było zbyt twarde (mało puszyste).
 • Okrągłą wykrawaczką lub szklanką wykrawać kółka i układać na stolnicy lub desce oprószonej mąką. Wycięte pączki przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 20-25 min.
 • W garnku z szerokim dnem rozgrzać olej (nie może być zbyt gorący gdyż spali pączki z wierzchu, a w środku pozostaną surowe), olej po nagrzaniu powinien mieć 170°C, można też sprawdzić czy olej jest odpowiednio nagrzany wrzucając kawałek ciasta. Jeżeli szybko wypłynie na powierzchnię i zarumieni się w 50-60 sekund można zacząć smażyć pączki.
 • Pączki delikatnie wkładać do oleju, po kilka sztuk tak aby swobodnie pływały. Wkładać do oleju górą do dołu (strona na której leżały ma być u góry). Przykryć pokrywką i smażyć pod przykryciem 2-3 min. Następnie odkryć, przewrócić delikatnie pączki na drugą stronę i smażyć 2 min. na złoty kolor.
 • Z oleju wyjmować na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
 • Po usmażeniu pozwolić, aby pączki nieco przestygły. W tym czasie budyń ajerkoniakowy zmiksować końcówką od blendera zwaną żyrafa na puszysty aksamitny krem.

lukier

 • Do kubka wlać ajerkoniak i porcjami dodawać cukier puder i ucierać łyżką, dodać 2 łyżeczki gorącej wody i dalej ucierać. Jeżeli po dodaniu 2 łyżeczek gorącej wody lukier jest zbyt gęsty dodać jeszcze nieco wody, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Lukier nie może być zbyt rzadki, gdyż wtedy praktycznie cały by spłynął z powierzchni pączków.
 • Rękaw cukierniczy z odpowiednią końcówką do nadziewania pączków napełnić kremem ajerkoniakowym i nadziewać pączki, a następnie lukrować lukrem ajerkoniakowym.
 • Część pączków można napełnić marmoladą lub dowolnym dżemem, przy pomocy rękawa cukierniczego i końcówki do nadziewania pączków (drzem musi być bez kawałków owoców, aby nie zatkać końcówki), a następnie posypać cukrem pudrem.

Notes

** Pączki można nadziewać przed smażeniem twardymi powidłami lub marmoladą, jednak pączki będą delikatniejsze jeżeli będą nadziewane później.
** Pączki długo pozostają mięciutkie i puszyste jeżeli są przechowywane w zakrytym pojemniku. 
** Ciasto tych pączków jest wyjątkowo puszyste, jak pączków z cukierni, jednak dłużej pozostaje puszyste. Na trzeci dzień po smażeniu jest nadal miękkie i puszyste choć nie, aż tak jak pierwszego dnia.

Podobne przepisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram