Średnie
2 osoby
Czas w minutach
Łagodne
Wegetariańskie
Grzyby przeznaczone do przygotowania sosu borowikowego w miarę możliwości dokładnie oczyścić z piasku, ziemi i ściółki, wypłukać bardzo szybko w misce z wodą, żeby nie nasiąknęły nią. Następnie osuszyć dokładnie papierowym ręcznikiem.
Pokroić na plasterki lub w półplasterki w zależności od wielkości grzybów.
Cebule obrać i pokroić w drobną kostkę, czosnek również obrać i przecisnąć przez praskę lub drobniutko posiekać.
Na patelni rozgrzać 1 łyżkę masła i łyżkę oleju, wrzucić cebulę i czosnek, delikatnie podsmażyć. Na patelnię z cebulką włożyć jeszcze 1 łyżkę masła, rozpuścić, a następnie przesypać borowiki i smażyć na średnim ogniu, ciągle mieszając, do momentu, aż odparuje woda i się delikatnie przysmażą.
Do grzybów wlać 140-200 ml wody, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, dodać lubczyk suszony roztarty w dłoniach, po trochu soli, pieprzu czarnego mielonego, przykryć i dusić pod przykryciem na delikatnym ogniu ok. 30 min.
Śmietanę wymieszać z 3-4 łyżkami wody, dodać do sosu, wymieszać, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, dodać posiekaną natkę pietruszki (jeżeli ktoś nie lubi natki pietruszki można ewentualnie ją pominąć w przepisie), doprawić solą, pieprzem czarnym mielonym, chwilę jeszcze poddusić ciągle mieszając do uzyskania odpowiedniej gęstości i zestawić sos z ognia.
Sos borowikowy można podawać jako oddzielne danie z pieczywem lub tłuczonymi ziemniakami lub jako dodatek do pieczonego mięsa.
W podobny sposób jak sos borowikowy można przygotować sos z innych leśnych grzybów