Uszka z grzybami do czerwonego barszczu

Przygotowanie 2 godziny
Gotowanie 45 minut
Rodzaj obiad
Trudność średnie

Składniki
nadzienie do uszek
70 g suszonych grzybów
1 cebula
sól, pieprz czarny mielony
olej do smażenia
ciasto na uszka
2 szklanki mąki pszennej
2/3 szklanki gorącej wody
1/4 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy

Sposób wykonania

nadzienie do uszek

Grzyby przełożyć do miski i zalać zimną wodą. Odstawić do namoczenie na 1-2 godziny.
Po tym czasie grzyby przemieszać, aby wypłukać z nich pozostałości piasku, odstawić na moment, aby piasek opadł na dno, wyłowić delikatnie grzyby i przełożyć do garnka. Wodę z moczenia grzybów przelać delikatnie do garnka, zostawiając zebrany na dnie piasek z reszta wody. (Można dla pewności przefiltrować wodę przez złożoną gazę, o ile wywar z gotowania grzybów będzie wykorzystany na zupę grzybową.)
Postawić garnek na ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować na średnim ogniu 30 min. Po tym czasie grzyby odcedzić i odstawić do przestygnięcia. Następnie bardzo drobno pokroić lub rozdrobnić przy pomocy robota kuchennego.
Obrać cebulę, pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, włożyć cebulę i delikatnie podsmażyć na rumiano. Do cebuli przełożyć grzyby, dodać nieco soli, pieprzu czarnego mielonego i podsmażać na średnim ogniu ok. 5 min. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem czarnym, przełożyć na miseczkę i odstawić do wystudzenia.

ciasto na uszka

Do miski przesiać mąkę pszenną, dodać sól oraz olej zamieszać delikatnie, a następnie wlewać gorącą wodę i mieszać łyżką, a następnie wyrobić ciasto ręcznie elastyczne ciasto.
Ciasto zawinąć w folię spożywczą i odstawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej aby odpoczęło.
Następnie odcinać po kawałku ciasta, rozwałkowywać na cienki placek.
 
 
Wycinać niewielkie kółka lub najwygodniej pokroić na niewielkie kwadraty. Na każdym kawałku ciasta kłaść niewielką porcję nadzienia. Kółka składać na pół i zlepiać brzegi, a następnie sklejać końce półkoli ze sobą. Kwadraty składać na pół tworząc trójkąt, zlepiać brzegi ciasta, a następnie przeciwległe 2 końce powstałych trójkątów zlepiać ze sobą tworząc zgrabne uszka. (Brzegi pokrojonego ciasta po jednej stronie można delikatnie posmarować wodą, aby lepiej się skleiły).
 
Uszka z grzybami do czerwonego barszczu
 
W garnku ugotować wodę, posolić i porcjami gotować uszka. Po wypłynięciu na wierzch każdą porcję uszek gotować 2-3 min. i wyjmować z wody.
 

** Ciasto po leżakowaniu jest sprężyste, ale nie klejące, dlatego można wałkować bez podsypywania mąką. W razie potrzeby podsypać bardzo delikatnie.

** Skrawki ciasta jakie zostają po wycięciu doklejać do następnej porcji wałkowanego ciasta.

Uszka z grzybami do czerwonego barszczu

Przygotowanie 2 godziny
Gotowanie 45 minut
Rodzaj obiad
Trudność średnie
Ilość porcji 90 sztuk

Składniki

nadzienie do uszek

 • 70 g grzybów
 • 1 cebula
 • sól, pieprz czarny
 • olej

ciasto na uszka

 • 2 szklanki mąki pszennej
 • 2/3 szklanki gorącej wody
 • 1/4 łyżeczki soli
 • 2 łyżki oliwy

Instrukcje wykonania

nadzienie do uszek

 • Grzyby przełożyć do miski i zalać zimną wodą. Odstawić do namoczenie na 1-2 godziny.
 • Po tym czasie grzyby przemieszać, aby wypłukać z nich pozostałości piasku, odstawić na moment, aby piasek opadł na dno, wyłowić delikatnie grzyby i przełożyć do garnka. Wodę z moczenia grzybów przelać delikatnie do garnka, zostawiając zebrany na dnie piasek z reszta wody. (Można dla pewności przefiltrować wodę przez złożoną gazę, o ile wywar z gotowania grzybów będzie wykorzystany na zupę grzybową.)
 • Postawić garnek na ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować na średnim ogniu 30 min. Po tym czasie grzyby odcedzić i odstawić do przestygnięcia. Następnie bardzo drobno pokroić lub rozdrobnić przy pomocy robota kuchennego.
 • Obrać cebulę, pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, włożyć cebulę i delikatnie podsmażyć na rumiano. Do cebuli przełożyć grzyby, dodać nieco soli, pieprzu czarnego mielonego i podsmażać na średnim ogniu ok. 5 min. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem czarnym, przełożyć na miseczkę i odstawić do wystudzenia.

ciasto na uszka

 • Do miski przesiać mąkę pszenną, dodać sól oraz olej zamieszać delikatnie, a następnie wlewać gorącą wodę i mieszać łyżką, a następnie wyrobić ciasto ręcznie elastyczne ciasto.
 • Ciasto zawinąć w folię spożywczą i odstawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej aby odpoczęło.
 • Następnie odcinać po kawałku ciasta, rozwałkowywać na cienki placek. Wycinać niewielkie kółka lub najwygodniej pokroić na niewielkie kwadraty. Na każdym kawałku ciasta kłaść niewielką porcję nadzienia. Kółka składać na pół i zlepiać brzegi, a następnie sklejać końce półkoli ze sobą. Kwadraty składać na pół tworząc trójkąt, zlepiać brzegi ciasta, a następnie przeciwległe 2 końce powstałych trójkątów zlepiać ze sobą tworząc zgrabne uszka. (Brzegi pokrojonego ciasta po jednej stronie można delikatnie posmarować wodą, aby lepiej się skleiły).
 • W garnku ugotować wodę, posolić i porcjami gotować uszka. Po wypłynięciu na wierzch każdą porcję uszek gotować 2-3 min. i wyjmować z wody.

Notes

** Ciasto po leżakowaniu jest sprężyste, ale nie klejące, dlatego można wałkować bez podsypywania mąką. W razie potrzeby podsypać bardzo delikatnie.
** Skrawki ciasta jakie zostają po wycięciu doklejać do następnej porcji wałkowanego ciasta.

Podobne przepisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Pinterest
Instagram